Menu witryny

Partnerzy

 

BIP

Kalendarz


Dzisiaj jest: Czwartek
20 Czerwca 2024
Imieniny obchodzą
Bogna, Bogumiła, Bożena, Florentyna,
Franciszek, Michał, Rafał, Rafaela,
Sylwery

Do końca roku zostało 195 dni.
Zodiak: Bliźnięta

Pozostała działalność

Inicjatywa Młodzieżowa w działaniu

Od maja 2012 roku Inicjatywa Młodzieżowa działająca przy Fundacji Pomocna Dłoń w Ostrowcu Świętokrzyskim realizuje projekt „Młodzież z klimatem”. Działania młodzieży możliwe są m.in. dzięki dofinansowaniu ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Młodzież w działaniu” – działanie 1.2. Inicjatywy Młodzieżowe.

Głównym zadaniem projektu jest aktywizacja młodych ludzi z terenu Ostrowca Świętokrzyskiego i okolic, a także środowisk młodzieżowych. Oprócz młodzieży z gimnazjów i szkół średnich do udziału w projekcie zostały zaproszone także osoby niepełnosprawne, jak i młodzież z problemami z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Jednym z pierwszych działań w ramach projektu były wyjazdy edukacyjne do Warszawy (Parada Schumana i Ogólnopolski Dzień Ziemi) oraz Krakowa (Festiwal Recyklingu). Z wyjazdów tych zostały przywiezione materiały edukacyjne, promocyjne, które trafiły do szkół, palcówek oświatowych oraz do biblioteczki Inicjatywy Młodzieżowej. Materiały te wydawane były także podczas pikników edukacyjnych: czerwcowego Pikniku z klimatem i wrześniowego Pikniku Edukacyjno-Profilaktycznego „Żyj zdrowo i kolorowo”.

W okresie wakacji młodzież z Inicjatywy Młodzieżowej przygotowała dla dzieci i młodzieży spędzającej wakacje w mieście wyjazdy rekreacyjno-edukacyjne (Sandomierz, Góry Świętokrzyskie, Kazimierz Dolny, Bałtów, Krzemionki). Przeprowadzono także zajęcia sportowe i warsztaty z pierwszej pomocy.

We wrześniu młodzież przygotowała akcję „Bezpieczna droga do szkoły”, podczas której przypominała najmłodszym zasady uczestnictwa w ruchu drogowym, rozdawała odblaski, a starszych uczyła udzielania pierwszej pomocy.

Jesienią młodzież i zaproszone osoby, które włączyły się w realizację projektu wzięli też udział w wyjeździe do gospodarstwa eko-agroturystycznego „Pod lasem”. Podczas pobytu w gospodarstwie jego właściciel – Norbert Januchta przeprowadził ekologiczne warsztaty. Posadzono także las.

Ponadto przez cały okres trwania projektu w każdy piątek i sobotę młodzież spotyka się w lokalu Inicjatywy Młodzieżowej w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 oraz Przedszkolu Publicznym nr 21, gdzie udostępniono jej pomieszczenie na magazynek.

Projekt „Młodzież z klimatem” potrwa do końca grudnia. W listopadzie młodzież przygotuje Turniej Wiedzy Ekologicznej oraz zbiórkę karmy i koców dla nowego schroniska dla zwierząt na Janiku, z kolei w grudniu na spotkaniu świątecznym zostanie podsumowany projekt.